Szynszyle

Świadczymy usługi w zakresie opieki nad stadem ,inseminacji czy też przygotowania  zwierząt do wystaw.
 
 
Oferujemy Państwu wspólpracę w zakresie zakładania i prowadzenia fermy szynszyli.

Zajmujemy się kompleksowym wyposażeniem ferm - oferujemy wysokiej klasy zwierzęta oraz sprzęt służący do hodowli. Oprócz tego służymy fachową pomocą i poradami by ułatwić start początkującym hodowcom.

Istnieje możliwość zakupu skór zarówno od osób którym pomożemy rozpocząć działalność, jak i od innych zainteresowanych.
W zakresie skupu i sprzedaży skór współpracujemy z kupcami krajowymi i zagranicznymi

Roczna produkcja skór szynszyli na świecie to około 350 000 sztuk, jednak szacuje się że rynek mógłby wchłonąć nawet dwukrotnie większą ilość.
Hodowla szynszyli jest wysokorentownym przedsięwzięciem, trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wypracowanie zysków wymaga czasu, zależne jest też od czynników takich jak:
  • wysokiej jakości materiał genetyczny
  • zdrowie zwierząt będące konsekwencją warunków hodowlanych, żywienia czy też znajomości zwyczajów i nawyków szynszyli

Pochodzenie

Szynszyle są zwierzętami pochodzącymi z Ameryki Południowej, dokładnie z terenów leżących u zbiegu granic Chile, Boliwii i Peru.
Zamieszkują suche i jałowe tereny Andów w pasie pomiędzy 3000-4000 m.n.p.m. Żyją w dużych stadach liczących około 100 osobników, w wąskich szczelinach skalnych lub norkach wyścielanych przez nie włóknami miejscowej rośliny puya.
Początkowo polowali na nie członkowie plemion Indian Chinchas, używając skór szynszyli do wyrobu okryć wierzchnich. Szybko okazało się że ich futerka posiadają nie tylko doskonałe właściwości ochronne - ich okrywa włosowa jest najgęstsza wśród wszystkich zwierząt futerkowych - na 1 cm kw. przypada 30 000 włosów, posiadają również wyjątkowe walory estetyczne. Masowe polowania na te piękne futrzaki na początku XX wieku doprowadziły do prawie całkowitego ich wyginięcia. Dlatego też w 1918 roku zabijanie szynszyli w ich naturalnym środowisku zostało zabronione.
Jednak odkrycie w 1975 roku niewielkiej populacji szynszyli w rejonie Chile - Illapel gdzie dawniej występowały, dało nadzieję na przetrwanie gatunku w warunkach naturalnych.
Pierwsze fermy szynszyli powstały w USA, z czasem trafiły również do domów gdzie stały się jednym z ulubionych zwierząt hodowców indywidualnych.
Za prekursorów hodowli szynszyli w Polsce uważa się państwa Elwirę i Władysława Rżewskich, którzy w 1956 sprowadzili z Kanady pierwsze osobniki do hodowli.

Szynszyle ogólnie

Ponieważ szynszyle należą do zwierząt stadnych muszą mieszkać z innymi szynszylami gdyż same będą się bardzo źle czuły. W stadzie powinien być jeden samiec gdyż one się nie tolerują i rywalizują ze sobą natomiast samice mogą mieszkać razem w kilka sztuk. Szynszyle należą do zwierząt które same dbają o swoje futerko i w zasadzie nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych przeprowadzanych przez właściciela. Czystość zapewnia im m.in. kąpiel pyłowa w piasku. Kąpiel ta jest niezbędna do tego aby stan włosów i skóry był prawidłowy. Tylko dzięki systematycznym kąpielom i odpowiedniemu piaskowi futro szynszyli będzie gładkie i jedwabiste. Oprócz odpowiedniej higieny bardzo ważna jest odpowiednio skomponowana dieta. Istotna jest czystość w klatce czyli systematyczne zmienianie podściółki, wymiana wody i podawanie świeżego jedzenia. Bardzo ważne jest również podawanie świeżego granulatu i siana oraz świeżej wody gdyż w przypadku zaniedbań możemy narazić nasze zwierzę na poważne kłopoty zdrowotne a niekiedy nawet zgon. Pojemniki na karmę i wodę powinny być myte przynajmniej jeden raz w tygodniu pod bieżącą, gorącą wodą. Podłoże w klatce musi być suche i czyste.

Hodowla

Rozpoczynając hodowlę powinniśmy dysponować pomieszczeniem drewnianym bądz murowanym o temperaturze 14-22oC. I wilgotności 40-70 %. Zwierzęta hoduje się w klatkach z siatki w rodzinach - 4 samice+1samiec, które układa się jedna na drugiej.
Przyjmuje się że na 10m2 mieści się 100 szynszyli.